Americký sen — edícia 2017

West Coast is the Best Coast. O tom nikto pochybovať nemusí.

V marci sa mi dostalo šťastia ísť opáčiť tri týždne pracovného sveta do LocationLabs v Kalifornii. Firma sídli v mestečku Emeryville, ktoré je súčasťou San Francisco Bay Area.

S vreckom plným dojmov som sa vrátil naspäť a pocítil nutkavú potrebu podeliť sa o aktuálnom stave Amerického sna. Je jasné, že 20 dní nie je veľa, ale na základný obrázok ako to v IT pupku sveta funguje, postačia.

Cieľ článku je ponúknuť malé plusy a mínusy do rozhodovacej mozaiky, či sa oplatí podstupovať visa proces alebo si uvedomiť, že sa máme doma skvelo.

Sobotné potulky od finančných mrakodrapov, cez gangstaštvrte až po rodinné usadlosti, ktoré si nemôžeš dovoliť ani za 4 obličky.

V meste je dobré..

že sa na teba veľa ľudí usmeje. Rovnako ochota a záujem pomôcť stratenému je americká delikatesa. Vedia sa správať, nech je to aj neúprimné a hrané. V situácii, kedy potrebuješ lístok na metro alebo párok s cibuľou.. vedia trpezlivo počkať, kým vyšmelíš odpoveď na How are you today?

Podobne je to s dopravou — vodiči dávajú prednosť a po meste nejazdia rýchlo. To, že sa na každej križovatke nemusíš obávať o holý život rozhodne prispeva k lepšiemu zážitku.

Veľa ponáhľania sa v San Franciscu tento rok nenosí. A to je dobré.

Cestou nájdeš Walda, ale nemôžeš ho odfotiť. Presvedčiť sa musí každý na vlastné oči.

Lenže potom zle odbočíš

a behom 30 metrov si musíš schovať fotoaparát do ruksaku, ulica sa zrazu zaplní podivínmi. Ako Adam správne poznamenal, v Štátoch je veľmi jednoduché zostať bez práce zo dňa na deň (žiadne rozmaznané trojmesačné výpovede), čo pri extrémne vysokých životných nákladoch privádza mnohých doslova do šialenstva. Vybrané štvrte dopĺňajú do pol pása nahí speváci, ktorí si kráčajú nevedno kam. Stanice metra ponúkajú priestor pre saxofonistov a roztiahnuté spacáky. Priepasť medzi bohatými a chudobnými je extrémna, prechod medzi skupinami (hlavne v smere bohatý— chudobný) nie je zdĺhavý. To až také cool nieje.

Neporiadok, ktorý som sa odvážil odfotiť. Ale aj tak po mne ujco pokukoval nedôverčivo.

Poďme sa radšej najesť

Prisťahovalecká oblasť znamená, že SF Bay je plná najrôznejších kuchýň.. Na každom rohu je india, mexiko, vietnamec alebo burger. Je si z čoho vyberať, čo je super. Jedlo je všade, je chutné a drahé (na EU pomery). Treba dodať, že za 10–15 dolárov dostaneš k jedlu aj obsluhu, ktorá sa ťa buď opýta na výlet alebo ti stále hovorí “yes, boss.. excellent choice”. Marek je rád boss.

Mňa osobne prekvapila pizza Chicago, ktorá si z talianskeho receptu vezme tenké cesto, na ktoré potom The Giuseppe naloží 6x toľko ingrediencii ako jedáva Marek Hamšík v Neapole. Za 20 dolárov, bodaj by nie.

Tu sa dobrá stránka kulinárskej mince obracia na druhú — kvantitu. Keďže chutné jedlo je všade, je jednoduché veľa jesť. Ľudia to dosť nedávajú a aj na Kalifornské #vegan pomery je v uliciach badať veľa obezity. Rovnako rannú Chef’s omeletu by som navrhol podávať s defibrilátorom miesto masla.

Mnou neobľúbené shrimpy na slano aj sladko. / Nekonečno kávy a Chef’s Omelette, z ktorej sa mi dodnes grgá.

Džob

vykonávam v LocationLabs, kde nás s kolegom prijali veľmi americky. Všetko sa dá vyriešiť a dohodnúť. Nechýbajú ani zoznamovacie šišky. Ľudia tu radi otvorene rozprávajú o problémoch a “team is everything” je pravidlo číslo jedna. Čo je podľa mňa výborná dlhodobá stratégia firmy. Horšie je, že všetci nevyrozprávaní sa chcú podeliť o svoje problémy na kadejakých mítingoch, ktorých je počas dňa neúrekom a tak je potrebné si vyberať.

Výhľad z pracovného miesta, ktorý síce zníži efektivitu, ale zvýši happiness 😉

Pre mňa pracovne dôležitým zistením bol fakt, že vo firme ťa berú ako šikovného človeka, ktorý nato má. Nemusíš nič dokazovať, od prvého dňa si zručný a máš nato. Super.

Malé osobné nesuper je všadeprítomne výplňové „eeehm eeearr … yeah.. I mean.. eeerrr“. Robia to všetci. Doradu. Moja smola, že som si to všimol už tretí deň.

Z práce

sa dá dostať autobusom zadarmo — Emeryville ponúka cez týždeň okružný autobus za nula $. Štandardom pre normálneho pracujúceho inda je ale veľké SUV, v ktorom trávi denne niekoľko hodín poposúvaním sa v nekonečných zápchach 4 prúdových ciest.

Alfa ide zo servisu!! / Tehličková architektúra v kombinácii s veľkými okniskami je ľúbivá.

Doprava je tu aj napriek predimenzovaným ťahom extrémne pomalá nielen v ranných a popracovných časoch, ale aj cez víkend. Špeciálny pruh vyhradený vozom, v ktorom sú aspoň dvaja cestujúci býva prázdny. Paradoxne preto, lebo ľuďom je jednoduchšie počkať v jednej megazápche, ako zbierať v rannom kolapse spolucestujúcich. Iba dodám, že tento dôvod nie je vymyslený, ale bol mi odovzdaný Magdou dochádzajúcou pár hodín denne. Takže ak rád čakáš v dopravnom zmätku a kolóny na D1 ti prídu ako hrať druhé husle, bal si kufre.

Postavim sa do šóru, ja mám nervy z mramoru.

Je dobré mať posteľ

Áno, v roku 2017 veľa ľudí sníva nedosiahnuteľný sen o vlastnej posteli.. a možno časom aj izbe (či dome?). Nájmy za 2-izbák v SF sa pohybovali koncom minulého roku za $4500. (našťastie idú dole o 2.5% medziročne, takže tento rok iba $4400)

V praxi to znamená, že v jednej izbe bývajú dvaja ľudia a každý sa zloží po tisícke. A ak nemáš tisícku, tak si za 500 kúpiš auto a spíš v ňom. Karavany, alebo Hondy Civic, v ktorom ráno vidíš spať 2 ľudí sú všedný obrázok.

Buď bývaš v lofte alebo dvojizbovom trojposchodovom domčeku. Prípadne v Subaru vedľa chodníka.

Špekulantom, ktorí si povedia, načo bývať v drahom SF alebo v jeho tesnej blízkosti zostane vyriešiť rébus, čo budú v odľahlých častiach (po večeroch) robiť. „I live in Richmond, but there is nothing to do or see up there“ — uisťuje nás vodič taxíku.

Víkend = Quality time

Iný popis pre víkend je ťažko hľadať. Karavany ťahajúce iné — menšie karavany, Mini coopre s obrovskými surfovacími doskami na streche a pick-upy s bicyklami. Čerešničkou budiž nám narýchlo vygúglená doplnková informácia:

On average, there are 259 sunny days per year in San Francisco, California.

V Emeryville náhodou stretám sobotný zraz fanúšikov Porsche pri garáži miestneho servisu. Ja vravím okej. Všeobecne v prázdnych sobotných uliciach počuť a vidieť veľa klasických áut. A to je vynikajúce.

Niekto má v garáži cirkulár, niekto Jaguára či 911.

Tráviť voľný čas v SF Bay a Kalifornii obecne nie je veľký problém. Krajina je nastavená na oddych, takže taká cesta č. 1 sa napríklad volá Highway Scenic Route. Je veľmi podobná ceste z Koštian nad Turcom až do Dolného Harmanca. Akurát 6-krát tak dlhá s obrovským útesom a Pacifikom na pravoboku.

Volant treba držať pevne. Medzi cestou a Mičom Bjukenenom niesú žiadne zábrany.

Môj recept na voľný deň je Chevrolet Camaro SS. Pán v Avise pozerajúc si moju objednávku dodáva s úsmevom: „It’s a fun car this.. And it only has 75 miles so far. Enjoy!“

Ak nepovažuješ zhýralé ponižovanie Smarta za tvoju šálku oddychu, stále si môžeš vybrať z nekonečného zoznamu koncertov a múzeí. Viď Vizuálneho sprievodcu.

https://medium.com/@marecek_tn/vizu%C3%A1lny-sprievodca-informatikov-v-prudko-umeleckom-svete-9a2c4b78e560

Nikdy nevieš

čo si za 10 dolárov môžeš dovoliť. Všetky ceny sú bez daní a tringeltov, takže z piva za $8 sa pri platení môže hravo stať 10 či 12. Na úvod to moc príjemné nieje, ale vďaka tomuto systému aspon vieš, koľko pri každej platbe odovzdávaš štátu (ako na túto výhodu ukázal prstom Jirka).

Pre predstavu je fajn vedieť, koľko peňazí mesačne treba odovzdať na daniach.

Rozhodnutie je ťažké,

ale nie nemožné. V skratke platí, že ak si pohodlie milujúci človek, ktorý si dokáže zarobiť na veľmi nákladný život bez náhlenia, obľubuješ slnkom zaliate dopravné zápchy a nedokážeš si predstaviť pracovný deň bez štyroch yeeaah… eeeerrr I mean meetingov s milými kolegami — Amerika je pre teba.

Pre mňa najpodstatnejší prínos je medziľudské správanie, ktoré si môžem importovaťdo našich zemepisných šírok aj bez cla. Takže zatiaľ, no thanks.